Vállalkozói magány gyötör? – Íme a segítség!
A vállalkozói magány sokkal több vállalkozót érint mint gondolnád. Éppen ezért nem szégyen beszélni róla. Sőt, szerintem nagyon fontos, hogy beszéljünk róla. Éppen ezért a mai blogbejegyzésemben ezt a témát szeretném körüljárni.
De természetesen nem csak elméleti síkon szeretném megközelíteni, hanem szeretném megosztani veled azokat a megoldásokat is, amik nekem segítettek, illetve a mai napig segítenek, ha felüti fejét a vállalkozói magány.
Mert igen, ez bármikor előfordulhat. Még velem is, aki több mint 12 éve vagyok már egyéni vállalkozó. Viszont mostanra megtanultam észrevenni és kezelni. Ma már tudom, hogy hogyan ne ragadjak meg ebben az állapotban. És ezt most szeretném megosztani veled is!
Vállalkozói magány
Amikor elhatároztam, hogy egyéni vállalkozó leszek nagyon izgatott voltam. Csábított a szabadság, lelkesített az, hogy én osztom be az időmet, senkinek nem kell majd megfelelnem és azt tehetek, amit csak akarok.
Mondanom sem kell, hogy ez a kezdeti lelkesedés egy idő után teljesen átalakult egy állandósult stresszhelyzetbe.
Olyan gondolatok kezdtek cikázni a fejemben, hogy:
- hogyan képesek mások olyan jól beosztani az idejüket, állandóan tartalmat gyártani és megjelenni, és még közben ügyfelekkel is foglalkozni?
- hogyan tudom eldönteni, hogy melyik irány a helyes?
- mi lesz, ha rosszul döntök és elszúrom az egészet? Be kell majd zárnom és kudarcot vallok?
- Vajon egyáltalán jól csinálom? Van értelme annak, amit csinálok?
Biztos vagyok benne, hogy neked sem ismeretlenek ezek a gondolatok. De ezekkel már csak akkor szembesülünk, amikor nyakig benne vagyunk.
Stresszelünk, és szenvedünk a visszajelzés, megerősítés hiányától.
De vajon tényleg ez az egyetlen út?
Vállalkozói magány – melyik utat választod?
Az én tapasztalataim alapján azt mondhatom neked, hogy két út közül tudsz választani. Az egyik az, hogy beleragaszd ebbe a helyzetbe, hagyod, hogy maga alá gyűrjön, és előbb vagy utóbb feladod. Azt érzed, hogy nem neked való a vállalkozói élet, és visszamész alkalmazottnak.
Vagy választhatod a másik utat is! Felismerheted, hogy elakadtál, megrekedtél, és megkeresheted a megoldást, hogy kijuss ebből a gödörből.
Én a másodikat választottam, és választom a mai napig, amikor szembesülök a vállalkozói magánnyal. Mutatom, hogy mire gondolok!
Vállalkozói gondolkodásmód – Ez a kulcs!
A kulcs nem más, mint az, hogy dolgoznod kell a gondolkodásmódodon. Ha korábban alkalmazott voltál, akkor megszokhattad, hogy kijelölték az irányt, meghatározták a feladatokat, neked pedig az volt a dolgod, hogy végigcsináld a lépéseket. Lehet, hogy kellett mellé felelősséget is vállalnod, de a legnagyobb felelősség mégis a tulajdonos vállát nyomta nem a tiédet.
Vállalkozóként viszont más a helyzet. Itt el kell fogadni, hogy a szabadsággal felelősség is jár. És ha meg tudod találni a dolgok jó oldalát, akkor nyert ügyed van. Ha képes vagy a hibát, a sikertelen próbálkozást nem kudarcként, hanem leckeként felfogni, akkor minden megváltozhat.
Ha ugyanis nem dolgozol a helyes vállalkozói gondolkodásmód kialakításán, akkor nagyon hamar azt veheted észre, hogy csökken a motivációd, egyre nehezebben kezdesz neki a munkának, halogatsz, mert nem tudod eldönteni, hogy merre tovább. Ennek eredményeképpen pedig egyre kevesebb lesz az ügyfeled és a bevételed.
Vállalkozói magány – Ezeket próbáld ki!
Szeretném megosztani veled, hogy nekem mi segített az elején, amikor elhatalmasodott rajtam a vállalkozói magány.
1.lépés: Elkezdtem munkanapokban gondolkodni!
Ha te is otthonról dolgozol, akkor biztos vagyok benne, hogy napközben megcsinálsz egy-két házimunkát. Hiszen otthon vagy, egy perc az egész, nem jelent problémát.
Pedig jelent.
Mégpedig azért, mert elviszi a fókuszt. Nem lehet úgy koncentráltan dolgozni, hogy tudod, hogy hamarosan lejár a mosógép, hogy 2 perce sípol a szárítógép, és tudod, hogy ha nem szeded ki időben, akkor még vasalnod is kell.
Ezek elviszik a fókuszt.
Nekem az jelentett megoldást, hogy amikor leültem dolgozni, akkor tényleg dolgoztam. Kizártam minden mást. Nem indítottam mosást, mosogatást. Helyette az agyam munka üzemmódba kapcsoltam, és nem hagytam, hogy bármi kizökkentsen. A legjobb ehhez, ha el tudsz vonulni egy külön szobába, ahol nem látod a házimunkát. De ha ezt nem tudod megtenni, akkor is érdemes a lakásban valahol egy asztalt kinevezni munkaasztalnak. Már az is nagyon sokat tud segíteni, ha nem az étkezőasztalon kezdesz dolgozni. Hidd el, óriási ereje van. Vagy tudod mit, inkább próbáld ki! Meg fogod érteni mire gondolok.
2.lépés: Kapcsolódási pontokat kerestem!
Én nagyon szeretek egyedül lenni. Introvertált természetemből adódóan nagyszerűen feltalálom magam. Engem a csend tölt fel. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem igénylem az emberi társaságot. Időnként nekem is hiányzott, hogy valakivel beszélgessek. Valaki olyannal, aki érti, hogy miről beszélek, aki szintén a vállalkozói közegből érkezik.
Ezért néhány vállalkozótársammal alapítottunk egy kis mastermind csoportot. Időnként találkoztunk, megosztottuk, hogy ki hol tart, elmondtuk, hogy mit tervezünk és mikorra (óriási hajtóereje van, ha másoknak kimondod mit tervezel – kisebb az esélye a halogatásnak), és támogattuk egymást, ha valakinek rosszabb napja volt.
Jó érzés volt valakihez tartozni. De ezt ne úgy értsd, hogy a család nem elég. A férjem nem vállalkozó. Az ő agya másképp jár, ezért nehezen érezte át a mindennapi helyzetemet. Viszont azok, akik ugyanabban a cipőben járnak, ugyanúgy építik a vállalkozásukat, sokkal jobban megértettek. Úgyhogy neked is javaslom, hogy nézz körül, hogy kivel tudnál ilyen csoportot alakítani.
3.lépés: Mentális egészségemre is figyeltem!
Ha állandóan otthon vagy, akkor egy idő után nem fogod érezni a szükségességét, hogy csinosan felöltözz, elkészítsd a hajad, netán a sminked. Most nem azt mondom, hogy otthon kis kosztümben kell dolgozni, de azért van annak bizonyos hátránya, ha délután kettőkor cseréled le a pizsamát rendes ruhára.
Hidd el, hogy mentálisan ez hosszú távon meg tud viselni.
Nekem az vált be, hogy kialakítottam egy napirendet. Reggel felkeltem a gyerekekkel, együtt megreggeliztünk, és amikor apukájuk elvitte őket az iskolába, akkor én is nekiálltam dolgozni. Így máris volt egy kerete a reggelnek.
A másik dolog, hogy elkezdtem tudatosan használni a rendelkezésemre álló időt. Tudom, hogy vállalkozóként készek vagyunk egész nap dolgozni a vállalkozásunkon, hiszen imádjuk, amit csinálunk. De muszáj megálljt parancsolni időnként. Muszáj más dolgoknak is beleférni egy napba. Nem szabad hagyni, hogy a munka uralja az életünket.
Igen, éppúgy, ahogy a munkahelyen lejár a munkaidő, otthonról dolgozó vállalkozóként is meghatározhatsz magadnak munkaidőt. Különösen akkor, ha motivál a határidő (én például nagyon hatékony tudok lenni, ha látom, hogy már csak 1 órám maradt aznap, és még van néhány fontos feladatom).
Azt javaslom, hogy készíts napirendet magadnak, és ebbe a napirendbe nem csak a munkával kapcsolatos feladatok kerüljenek bele. Figyelj a mentális egészségedre, illetve a feltöltődésre is. Ha a délutánokba, estékbe már nem fér bele valamilyen énidős tevékenység, akkor illeszd be napközben. Kapjon helyet a testmozgás, a meditáció vagy akár egy rövid séta is. Hidd el, hogy sokkal hatékonyabb leszel, ha ezekre a dolgokra is szánsz az értékes idődből!
Nos, te hogy birkózol meg a vállalkozói magánnyal?
Ha úgy érzed, hogy segítségre van szükséged, akkor fordulj hozzám bizalommal!
Business coachként és mentorként szívesen segítek:
- kitűzni a megfelelő célokat, illetve felállítani a céljaid eléréséhez szükséges stratégiát
- átnézni a vállalkozásoddal kapcsolatos feladatokat, és felismerni, hogy hol vannak elakadások, és hol tudsz még a vállalkozói gondolkodásmódon fejleszteni
- áttekinteni az ügyfélszerző folyamataidat azért, hogy hatékonyabbak legyenek, és több ügyfelet hozzanak
- átgondolni, hogy melyek azok a feladatok, amelyek közelebb visznek a céljaidhoz, illetve melyek azok, amelyekkel csak veszteget az idődet
- felismerni és tudatosítani a személyiségedben rejlő erőt, megfogalmazni az erősségeidet, az egyediségedet, és erre alapozva építeni a vállalkozásodat
Kattints ide, foglalj egy ingyenes konzultációs időpontot, és beszélgessünk kötöttségek nélkül!