elakadás vállalkozóként
Saját hang megtalálása,  Ügyfélszerzés

Vállalkozni próbálok, de elakadtam

Read Time:5 Minute, 52 Second

 

„Vállalkozni próbálok, de elakadtam!” – ezzel a mondattal fordult hozzám nemrég egy korábbi ügyfelem.

Hozzátette, hogy úgy érzi, hogy nem tudja, hogy mit tegyen, mi legyen a következő lépés, mit csináljon?

Az elakadás vállalkozóként gyakori probléma.

Talán már te is érezted úgy, hogy eljutottál egy szintig, de mintha nem sikerülne ezen túljutnod. Próbálkozol, rengeteget dolgozol, mégis úgy tűnik, hogy nem a jó feladatokat végzed el, mert nem jönnek az eredmények.

Mit tehetsz ilyen helyzetben?

Mit tanácsoltam ennek a korábbi ügyfélnek?

Nézzük!

 

Vállakozni próbálok, de elakadtam – Ez lehet az oka!

 

Bár a legtöbb esetben azt gondolják a vállalkozók, hogy az elakadás vállalkozóként a technikai tudás hiánya, illetve valamilyen más hiányosság miatt következik be, én másképp gondolom. 

Saját és ügyfeleimmel végzett közöt munka tapasztalatai alapján azt mondhatom, hogy amögött, hogy egy vállalkozó elakad, egészen más dolgok állnak.

  • Mi állhat az elakadásod mögött?
  • Miért érzed úgy, hogy nem tudod mi legyen a következő lépés?
  • Miért nem tudsz dönteni arról, hogy mit kellene tenned?

Nos, szerintem ennek több oka is lehet. Például:

 

1. Félelmek

 

Sokszor látom, hogy a vállalkozók tele vannak belső félelmekkel. Félnek a kudarctól, attól, hogy mit fognak mások szólni, ha elkezdenek nyilvánosan kommunikálni a vállalkozásukról, esetleg attól, hogy nem tetszik majd az embereknek, amit mondanak.

Aztán az is gyakori félelem, hogy nem lesznek elég jók. Tartanak attól, hogy jön egy troll, ők nem tudnak válaszolni, és ezzel hiteltelenné válnak, úgy tűnik majd, hogy nem értenek a területükhöz.

Ezek valóban állhatnak az elakadás mögött vállalkozóként.

Saját bőrömön is éreztem ennek a negatív hatását. Talán már nem ismeretlen előtted, hogy introvertáltként vállalkozom. Azért tartom fontosnak ezt kiemelni, mert szeretném, ha tudnád, hogy megértem a helyzetedet. Én is küzdöttem az imposztorszindrómával, féltem attól, hogy nem leszek elég jó, illetve attól is, hogy mit fognak majd mások mondani.

És nem, ezt nem lehet egy egyszerű „ne törődj vele” felkiáltással elintézni.

Amíg nem néztem szembe ezekkel a félelmekkel, addig megbénítottak. Ahelyett, hogy cselekedtem volna inkább tanultam, faltam az információkat, halogattam, mert azt éreztem, hogy még nem vagyok készen, még nem tökéletes minden. És majd ha minden jó lesz, akkor fogom megmutatni, mert biztos csak akkor fog tetszeni az embereknek is.

Óriási csapda. Tudom. Átérzem.

Nekem sok időbe telt, mire rájöttem, hogy a személyiségemmel kell dolgoznom, nem pedig ellene. Meg kell ismernem önmagam, fel kell kutatnom az erősségeimet, meg kell fogalmaznom az egyediségemet, és ezekre kell alapoznom. Az önismeret, illetve az, hogy elfogadtam az introvertált személyiségemet sokat segített. Megértettem a bennem lévő folyamatokat, félelmeket, és szembe tudtam velük nézni. Milyen jó lett volna, ha jön valaki és erre felhívja a figyelmemet! Nagyon hálás lettem volna érte.

Úgyhogy ha magadra ismertél, akkor neked is ezt ajánlom első lépésként!

Kezdj el dolgozni önmagadon! Nézz szembe a félelmeiddel, keresd meg a gyökerüket, és dolgozz a gondolkodásmódodon!
Ha úgy érzed, hogy ez egyedül nem megy, akkor fordulj hozzám bizalommal! Foglalj időpontot egy ingyenes konzultációra és beszélgessünk! A naptáramat ide kattintva érheted el! 

 

2. Célok hiánya

 

A másik legnagyobb probléma, ami szerintem az elakadás mögött áll az, hogy nem fogalmaztad meg egyértelműen, hogy mi a célod. Nem fektetted le pontosan a céljaidat, ezért nem is igazán tudod, hogy merre kellene haladni.

Biztosan hallottad Seneca idézetét, mely szerint egyetlen szél sem kedvez annak a hajónak, amelyik nem tudja melyik kikötőbe tart.

Ha nincsenek céljaid, akkor nem fogod tudni, hogy mit kell tenned ahhoz, hogy elérd őket. Nem tudod, hogy egy szembejövő lehetőség jó lesz-e neked, vagy inkább csak időpazarlás.

Ha viszont kitűzöd a céljaidat, akkor azokat már sokkal könnyebb mérföldkövekre, kisebb lépésekre lebontani, és azok mentén haladni. Ha így teszel, akkor eltűnik a káosz, amit nap mint nap a fejedben próbálsz megoldani. Kisimulnak a gondolataid, csökken a stressz, hiszen pontosan tudni fogod, hogy milyen lépésekre van szükség.

Sőt, azt is látni fogod, hogy vajon van-e bármilyen plusz információra, készségre, esetleg tanfolyamra szükséged a cél érdekében.

Egész egyszerűen kitisztul a kép, és többé nem fogsz halogatni, nem fogsz elakadni, mert nem azon fogsz gondolkodni, hogy mihez is kezdj, hanem azt fogod nézni, hogy melyik feladattal folytasd az utad. Ez óriási megkönnyebbülés lesz!

 

3. A biztos alapok hiánya

 

Erre mindenképpen szerettem volna felhívni a figyelmedet. Szorosan kapcsolódik az első ponthoz, ahol a félelmekről beszéltem.

Egy vállalkozás akkor lesz hosszú távon sikeres, ha megfelelő alapokkal rendelkezik. Olyan ez, mint az építkezés. Fel lehet nagyon gyorsan húzni egy kívülről szép épületet, de ha nincsenek rendben az alapok, akkor az első vihar, az első nehézség alapjaiban rengeti meg. És mindenki csak áll ott előtte, hogy mi történhetett, hiszen olyan szép, olyan új volt.

Mit jelentenek a biztos alapok a vállalkozásodban?

Minden veled kezdődik. Először is neked kell tudnod, hogy ki vagy te valójában, és milyen helyet szeretnél elfoglalni a célcsoportod fejében. Mit szeretnél, hogy hozzád kapcsoljanak, hova pozicionáljanak téged.

Ez az alap. Tudd, hogy ki vagy te valójában!

Mondok egy példát!
Nem elég, ha azt mondod, hogy life coach vagy. Rengeteg van belőlük. Meg kell fogalmaznod, hogy milyen pozíciót foglalsz el: specializálódhatsz például válással kapcsolatos témákra, mozaik családokra, de kamaszt nevelő szülőkre vagy éppen magánélet-munkahely egyensúly megtalálásában segítő témákra. A lényeg, hogy amikor rákeresnek a nevedre, akkor lássák, hogy ki vagy te valójában, és miben tudsz segíteni.

Ahogy mondtam, ez az alap.

Ezután tudatosan végig kell gondolnod, hogy mik az erősségeid, illetve milyen értékek fontosak a számodra. Ezek is olyan dolgok, amikre alapozni tudsz az építkezés során. Az erősségeid nagyon fontosak abból a szempontból, hogy ki tudd választani a hozzád passzoló eszközöket.

 

Például jó vagy írásban? Akkor a blog, hírlevél, esetleg e-mail marketing lehet a te utad.

Szereted a videókat? Akkor a Tiktok, a Youtube vagy akár Facebook is jó felület lehet a számodra.

 

Nem kell mindenhol ott lenned, nem kell mindent magadra erőltetned. Ne feledd, a személyiségeddel dolgozz, ne pedig ellene! Ne a trendeknek akarj megfelelni, hanem fordulj tudatosan önmagad felé! Ismerd meg önmagad, tudd, hogy ki vagy, és mi a célod.

Ha ezek rendben vannak, akkor a következő lépés a célcsoportod ismerete – vagyis azoké, akiknek segíteni tudsz azzal a tudással, tapasztalattal, ami nálad van. Kik ők, miért rád van szükségük? Miért te vagy a jó választás a számukra? Gondold végig!

Végül pedig, ha ezeket mind megfogalmaztad, akkor jöhet az ajánlat elkészítése.

Azé az ajánlaté, ami tükörzi a te egyediségedet, az erősségeidre és értékeidre épül, illetve rezonál mindazzal, amire a célcsoportodnak szüksége van.

 

Összefoglalás

 

Ha úgy érzed, hogy elakadtál, megrekedtél a vállalkozói utadon, akkor gondold végig a fenti 3 pontot!

Ha tudatosan fordulsz a belső félelmeid felé, ha megfelelően kitűzöd a céljaidat, illetve tudatosan rendbeteszed a vállalkozásod alapjait, akkor nem lesz több kérdés benned, mert pontosan látni fogod az utat és a hozzá kapcsolódó feladatokat, amiket el kell végezni.

Legfeljebb az fog felmerülni benned, hogy honnan lesz mindenre időd! Ha így van, akkor kattints ide, itt egy kis segítség az időbeosztáshoz és tervezéshez!

Ha pedig úgy érzed, hogy a fentiekben szeretnél egy kis segítséget, és jó lenne, ha valaki kézen fogna és összerendezné mindazt, amit jelenleg egy káoszként élsz meg, akkor az alábbi e-mail címen vedd fel velem a kapcsolatot! Szívesen segítek!

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük