túlgondolás, túlagyalás, döntésképtelenség, halogatás, nem tudok cselekedni, nem tudom mit csináljak
Önmarketing, önreklám,  Személyes márkaépítés

Túlgondolodás vagy döntésképtelenség?

Read Time:3 Minute, 57 Second

 

Te melyik típusba tartozol? Abba, akire jellemző a túlgondolás, és hajlamos mindent túlagyalni, vagy pedig abba, aki a sok gondolat miatt döntésképtelenné válik?. Mi az egyik és mi a másik következménye? Mit tehetsz, ha magadra ismertél?

Mutatom, csak olvass tovább!

 

 

Túlgondolás és döntésképtelenség

 

Business coachként azt tapasztalom, hogy amikor elkezd egy vállalkozó komolyan foglalkozni az önmarketinggel, és eljut oda, hogy végre meg szeretné osztani az ötleteit és a gondolatait a külvilággal, akkor általában két tábort tudok megkülönböztetni.

 

1.Túlgondoló

 

Ebbe a táborba azok tartoznak, akik nem képesek kitörni a saját gondolataikból, vagy úgy is fogalmazhatnánk, hogy olyanok, mint akik egy mókuskerékben szaladnak körbe és körbe – ők a túlgondolók.

A túlgondolók annyira alaposan és részletesen akarják átgondolni minden lépésüket, hogy szinte soha nem jutnak el a cselekvésig. Nem csinálnak semmit, csak elemeznek, kutatnak, olvasnak.

Minden választást, amit meg kell hozniuk egy óriási nagy falatnak látnak. És nem mellesleg tele van a fejük a „Mi lesz, ha…” kezdetű kérdésekkel. Tudod, olyanokkal, hogy mi lesz, ha nem tetszik az embereknek, mi lesz, ha kinevetnek, mi lesz ha nem sikerül.

Ha te is ebbe a táborba tartozol, akkor gondolom tudod folytatni még a sort. Sajnos ezek a kérdések, és ez a fajta gondolkodásmód megnehezíti, hogy valóban cselekedj. Tudom, tapasztalom, hogy a túlgondolás valódi problémát jelent.

 

2.Döntésképtelen

 

A túlgondolás mellett a másik gyakori probléma a döntésképtelenség. Ebbe a táborba pedig azok tartoznak, akiknek az agya tele van ötletekkel, és szinte lehetetlen a számukra, hogy csak egyet válasszanak a sok lehetőség közül. Emiatt gyakran előfordul, hogy lefagynak, és túlterhelik saját magukat.

Lehet, hogy elkezdenek valamit megvalósítani, de amint nekilátnak az egyik feladatnak, rögtön ott motoszkál a fejükbe, hogy lehet, hogy a másik lenne jó.

Sokszor gondolnak arra, hogy nem hagyhatják elveszni egyik lehetőséget sem, ezért gyakori, hogy jó néhány feladatot félbehagynak. Ezáltal pedig soha nem lesz nekik valódi visszajelzésük arról, hogy melyik döntés a jó, mert nem fordítanak rá annyi időt, hogy ez kiderüljön.

Ha ebben a dologban ismertél magadra, akkor te ebbe a táborba tartozol.

 

Bármelyik legyen is igaz rád, tudnod kell, hogy nem vagy egyedül.
Nem veled van a baj, csupán nem jó eszközökkel próbálsz boldogulni.

 

De a felismerés már fél siker. Én hiszek abban, hogy azzal, hogy tudatosítjuk, hogy mivel állunk szembe, már megtettük az első lépést a megoldás felé. Nézzük, hogy mit tehetsz még!

 

Halogatás leküzdése

 

Igen, jól gondolod, hogy mind a két típusra jellemző a halogatás. Az egyik csoport azért halogat, mert nem mer lépni, a másik pedig azért nem jut előrébb, mert feladatról feladatra ugrál.

Tapasztalatom alapján ilyenkor az tud segíteni, ha átalakítod a gondolkodásmódodat és megvalósításhoz való hozzáállásodat.

Fontosak az átfogó célok, szükség van a vízióra, hogy tudd, hogy merre haladsz. Rövid távon azonban lebéníthat, ha mindig a nagy átfogó képpel foglalkozol. Úgyhogy ahelyett, hogy azzal terhelnéd önmagad, hogy egyszerre kell mindent megoldanod, és óriási lépésekben kell menetelned, engedd meg magadnak, hogy lassíts.

Arra invitállak, hogy engedd meg magadnak, hogy kis lépésekben haladj.

Olyan kis lépésekben, amelyek megtétele nem okoz neked túl nagy problémát, a vállalkozásod szempontjából mégis fontos szerepe van.

 

Miért érdemes kicsiben kezdeni?

 

Ennek a módszernek az előnye, hogy megteremti számodra azt az érzést, hogy cselekedsz. Többé nem fogod magad bántani amiatt, hogy megint nem csináltál semmit és elment az idő.

Ehelyett arra kell fókuszálnod, hogy megünnepeld a kis lépéseket. Tudatosítsd magadban, és ismerd el, ha megtettél egy-egy lépést.

A sok kicsi lépés segít kitisztítani a gondolataidat, és ami még nagyon hasznos, azonnali visszajelzéseket is hoz neked. Ezzel pedig meg tudod szakítani a körbe-körbe száguldó gondolataidat, illetve meg tudod fékezni a feladatról feladatra ugráló énedet.

Ne gondolkodj minden nap nagyban!
Készítsd feladatlistákat, bontsd kisebb lépésekre, és minden nap húzz ki róla legalább egyet!

Ha így teszel, akkor napról napra látni fogod, hogy haladsz a célod felé. Ha vizuális típus vagy, akkor mindenképpen javaslom, hogy nyomtasd ki vagy kézzel írd meg a listáidat, mert a feladatok kipipálása is plusz örömmel tölt majd el.

 

Kis lépések – nagy eredmények

 

Bármilyen feladat lehet egy ilyen kis lépés. Például egy hírlevél megírása, amin már régóta agyalsz. Adj határidőt, és küldd ki! De ne csak úgy minden cél nélkül! Legyen benne valami olyan, amire visszajelzést vársz az olvasóktól. Például legyen benne egy link, amire kéred, hogy kattintsanak, vagy egy letölthető anyag. Így fogod tudni mérni az eredményeket, és azonnali visszajelzést kapsz majd arról, hogy érdekli őket a téma.

Kis lépés lehet, egy szavazás közzététele a csoportodban. Ezzel is visszajelzéseket gyűjthetsz.

 

Nos, mi lesz az első lépés, amit megteszel?

 

Ha nincs ötleted, akkor legyen az, hogy írsz nekem egy e-mailt a hello@jeneigizella.hu címre, amelyben leírod, hogy kinek és miben szeretnél segíteni a vállalkozásoddal!
Várom a leveled!

 

 

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük