Mit szólnak hozzá mások?
„Mit szólnak hozzá mások?” – kérdezte egyik vállalkozótársam tegnap. Úgy érzi, hogy leginkább ez tartja vissza attól, hogy aktívabb legyen az online térben.
Ismerős neked ez a gondolat?
Akkor figyelj, mert mutatom, hogy mit csinálj, hogy le tudd győzni ezt a félelmed!
Mit szólnak hozzá mások …
Több olyan ügyfelem is volt az elmúlt időszakban, aki azzal keresett meg, hogy szeretné, ha többen jelentkeznének a tanácsadására, tanfolyamaira, esetleg tréningjeire. Amikor átbeszéltük, hogy hol tart most, mit tett eddig azért, hogy rátaláljanak, akkor azt tapasztaltam, hogy bizony nem sokat. Ennek pedig az az oka, hogy nem szeretik önmagukat mutogatni, reklámozni.
Gondolom nem lepődsz meg azon, hogy amikor kiderült, hogy nem igazán vannak jelen az online térben, akkor azt javasoltam nekik, hogy itt az ideje kicsit jobban megmutatni a potenciális ügyfeleknek, hogy bizony ők is elérhetők.
Persze reflexszerűen jött a válasz, hogy ők azt egyáltalán nem szeretnék. Semmi kedvük nincs teleplakátolni az arcukkal a közösségi médiát. Mégis hogyan? Mit szólnak hozzá mások? Mit szólnának hozzá a családtagok, ismerősök, volt kollégák, hogy így tolják magukat?
Ezért nem mersz megjelenni!
Tudom, hogy nem könnyű önmagadat megmutatni. Az önmarketing az egyik legnehezebb területe a vállalkozói létnek. Különösen az introvertált, esetleg érzékeny személyiséggel vállalkozók számára.
És tudod, hogy mi az oka ennek?
Az, hogy személyiségünkből adódóan tele vagyunk félelmekkel. Igen, a „mit szólnak hozzá mások” típusú gondolat mögött is egy vagy több félelem áll.
A legtöbb esetben az, hogy félsz, hogy megítélnek, félsz, hogy kinevetnek, esetleg másképp néznek majd rád az ismerőseid amiatt, hogy megjelensz az online felületeken.
Ezek a félelmek pedig megbénítanak. Szabotálod miattuk saját magad, hiszen nem teszel semmit. Halogatsz.
A félelmekkel kapcsolatosan a legnagyobb probléma, hogy elviszik a fókuszt. Nem tudsz arra koncentrálni, amiben igazán jó vagy, mert a félelem átveszi az uralmat a gondolataid felett. Nem látsz tisztán, csak a negatív dolgokat veszed észre. Arra irányítod a figyelmedet, hogy mi lesz, ha elrontod, ha kinevetnek, milyen rosszul fogod majd érezni emiatt magad.
Mit tehetsz, hogy legyőzd a félelmed?
Nincs varázspirula. Nem akarlak ezzel ámítani. Ennek pedig az az oka, hogy a mostani félelmed sem egy pillanat alatt alakult ki. Éppen ezért a leküzdéséhez is időre van szükséged. De hidd el, hogy lehetséges! És erre én vagyok az élő példa. Mindjárt látni is fogod, hogy miért.
12 éve vállalkozom az online térben introvertáltként. Korábbi vállalkozásomat férjemmel közösen vezettem, hidegen sajtolt növényi olajokat készítettünk (GastrOlaj márkanév alatt). Kezdetben azt gondoltuk, hogy a helyi termék piacokon, vásárokon fogunk értékesíteni, hiszen mindenki így csinálta ezen a piacon. De nagyon hamar rájöttem, hogy ez a fajta értékesítés nagyon nem megy nekem. Mégpedig azért, mert tele voltam félelmekkel, és alig volt önbizalmam. Nem mertem idegeneket megszólítani, féltem, hogy kinevetnek, hogy nem tudok válaszolni, de őszintén megmondom, hogy attól is féltem, hogy mit fognak szólni az ismerősök, ha meglátnak a piacon árulni.
Hülyeség. Tudom. De mégis megbénítottak ezek a félelmek.
Egyáltalán nem voltam hatékony, emiatt a vállalkozás sem volt igazán eredményes. Tudtam, hogy valami mást kell kitalálnom, mert egy idő után már odáig jutottam, hogy a piaci értékesítés gondolatától is gyomorgörcsöm lett.
Amikor abbahagytam a piaci értékesítést, és az online marketing eszközeivel kezdtem dolgozni, egy kicsit jobb lett a helyzet. De a félelmek azért még ugyanúgy jelen voltak.
Nekem az segített, hogy elkezdtem dolgozni önmagamon és a gondolkodásmódomon. Az első lépés az volt, hogy tudatosítottam magamban a félelmeimet. Fogtam egy nagy papírt, és elkezdtem kiírni magamból mindazt, amiről úgy éreztem, hogy gátol.
Észrevettem, hogy szinte csak a negatívumokra koncentrálok. Nem igazán jutott eszembe semmi pozitívum elsőre. Úgyhogy ezzel kezdtem el dolgozni. Elkezdtem átalakítani a gondolkodásmódomat aszerint, hogy amikor feljött egy negatívum, akkor rögtön tettem mellé egy pozitívumot is.
Mondok egy példát!
Adott egy poszt, amit elkészítettem, de félek kitenni, mert tartok tőle, hogy nevetségesnek tűnök az ismerőseim szemében. Ez teljesen negatív. Ezért mellétettem egy olyan gondolatot, hogy rendben, elfogadom, hogy most ezt érzem. Nem bántom magam miatta. De tudatosítom azt is, hogy a posztomat nem csak az ismerőseim fogják látni, hanem azok is, akik követik a tevékenységemet. Belegondoltam, hogy mi van, ha ez a poszt lesz az, ami átlendít valakit egy nehéz helyzeten. Mi lesz, ha éppen erre a gondolatra, esetleg az én tapasztalatomra van szüksége ahhoz, hogy megtegye az első lépést egy régóta halogatott dologban. Elképzeltem, hogy milyen jó érzés lesz neki, hogy végre talált egy ilyen gondolatot, egy ilyen szakembert, mint én, aki megérti őt és segíteni tud neki.
Látod, egy ilyen egyszerű gyakorlattal átkereteztem magamban a negatív dolgot, és sikerült meglátnom benne a pozitívumot.
Természetesen ez sem működik varázsütésre. De abban biztos vagyok, hogy ha minden negatív gondolat mellé teszel egy ilyen pozitívat is, akkor rövid időn belül átalakul a gondolkodásmódod, és képes leszel meglátni a munkát értékét és pozitív hatását.
Ha úgy érzed, hogy beleragadtál „mit szólnak hozzá” körforgásba, és emiatt halogatsz, akkor figyelj!
Készítettem egy online programot, amelynek a címe ÖNMARKETING nyomulás nélkül. Pontosan azokon a problémákon, elakadásokon segítek benne, amikről ebben a bejegyzésben írtam. Valódi, gyakorlatias eszközöket gyűjtöttem össze benne a félelmek és belső gátak leküzdéséhez, az önbizalmad megerősítéséhez, és a hatékony önmarketinghez.
Benne van több éves saját vállalkozói tapasztalatom, és business coachként a szakmai tudásom. Így valóban egy hasznos segítség lesz a számodra!
Kattints a képre, ismerd meg a részleteket, és lépj végre túl te is a „mit szólnak hozzá mások” akadályon!