Imposztorszindróma – Így győzd le introvertáltként!
Az imposztorszindróma különösen nagy probléma az introvertáltak körében. Saját tapasztalatomból is tudom, de látom az ügyfeleimen is. Elsősorban önbizalomhiány, alkalmatlanság érzése, és attól való félelem jellemzi, hogy lelepleződünk, és mások rájönnek, hogy valójában nem is vagyunk olyan jók.
Ha introvertáltként, esetleg érzékeny személyiséggel élőként érezted már magad úgy, hogy nem vagy elég jó, esetleg nem tartozol oda, ahol vagy, akkor könnyen lehet, hogy te is megtapasztaltad már az imposztorszindróma hatásait.
Ebben a bejegyzésben szeretnék rávilágítani arra, hogy milyen hatása lehet az imposztorszindrómának az introvertáltakra és az érzékeny személyiséggel élőkre. Arra is szeretnék kitérni, hogy milyen lehetőségek állnak a rendelkezésedre akkor, ha magadra ismersz, és szeretnél leszámolni vele.
Hogyan ismerd fel az imposztorszindrómát?
Az imposztorszindróma számos módon jelentkezhet.
Megnyilvánulhat abban is például, hogy introvertáltként tartasz attól, hogy kiderül, hogy introvertált vagy, és ebből majd hátrányod keletkezik. Ez a folyamat pedig ahhoz vezet, hogy elégedetlen vagy önmagaddal, és csökken az önbizalmad. Ha ilyen helyzetbe kerülsz, akkor ez jelentős mértékben megnehezíti azt, hogy felvállald az introvertáltságodat, illetve kihasználd a személyiségedben rejlő erősségeidet.
Sajnos ez az oka a legtöbb esetben annak is, hogy elkezdesz olyan marketingeszközöket használni, amit a mások is használnak – bízva abban, hogy ha nekik sikeresek voltak, akkor neked is azok lesznek. De az esetek többségében nem így lesz, mert előfordulhat, hogy azok az eszközök nem illeszkednek a te személyiségedhez, nem passzolnak a te erősségeidhez. Ezért nem is lesznek hatékonyak.
Imposztorszindróma az üzleti életben
Nem csak a hétköznapokban nehezítheti meg a dolgokat az imposztorszindróma. Az üzleti életben, vállalkozóként is nagyon sok problémát okozhat.
Gyakran tapasztalom, hogy az introvertáltak gyakran kételkednek a képességeikben, készségeikben vagy a tehetségükben. Az sem ritka, hogy azt gondolják, hogy csak a szerencsének köszönhetik a sikerüket, nem pedig a saját munkájuknak.
Ennek következtében alulértékelik magukat, kételkednek az eredményeikben, és legszívesebben elkerülnék a kihívás jelentő feladatokat.
Mit gondolsz?
Magadra ismertél? Esetleg te is érezted már magadat így?
Nem ijedj meg, ha igen!
A legfontosabb, hogy tudnod kell, hogy nem vagy egyedül. Sokan küzdünk ezekkel a problémákkal. Igen, többesszámban írom, mert rólam is tudni kell, hogy én is introvertáltként vállalkozom. Tele voltam hasonló félelmekkel, sokáig azt sem tudtam, hogy mihez kezdjek velük.
De szerencsére találtam megoldást. Ma már tudom kezelni a félelmeimet, beleértve az imposztorszindrómámat is. Szeretnék néhány gondolatot veled is megosztani, hogy mit tehetsz akkor, ha magadra ismertél.
Imposztorszindróma leküzdése
Az imposztorszindróma leküzdéséhez először is fontos megérteni, hogy ezek az érzések teljesen normálisak, és nincs veled semmi baj, ha így érzed magad. Nem azt jelentik, hogy selejtes, esetleg értéktelen vagy. Ezek csupán a személyiségedből adódó félelmek, amelyek kezelésére és leküzdésére több lehetőséged is van.
Tudatosítsd magadban, hogy nem vagy egyedül. Nem csupán te küzdesz ezzel a helyzettel. Ez tapasztalataim szerint sokat tud segíteni. Addig, amíg azt gondoltam, hogy csak én vagyok ilyen szerencsétlen (igen, sokszor így éreztem magam), nagyon rossz volt. Néztem, hogy mindenki más milyen szerencsés, én meg tele voltam görccsel.
De később, amikor elkezdtem beszélni róla, rájöttem, hogy bizony sokan vannak még hasonló helyzetben. Ez megerősített abban, hogy igenis kell beszélni erről a témáról.
Úgyhogy első lépésként arra invitállak, hogy tudatosítsd magadban, hogy nincs veled semmi baj, ezek az érzések-gondolatok nem a valóságot tükrözik, hanem csak a saját felfogásod termékei.
Nézzük, hogy milyen lehetőségeid vannak arra, hogy legyőzd az imposztorszindrómát!
1.Fogadd el a saját személyiségedet!
Legyen szó introvertált személyiségről, esetleg érzékeny személyiségről, nagyon fontos, hogy tudatosítsd és elfogadd. Ismerd fel, hogy az introvertált tulajdonságaid tesznek téged egyedivé és értékessé. Ahelyett, hogy szégyenkeznél vagy zavarban éreznéd magad amiatt, hogy te szívesebben vagy egyedül, és előnybe részesíted a befelé fordulást és a csendet, próbálj meg erősségként tekinteni rá.
Az introvertált természet egyik nagy erőssége ugyanis, hogy képesek vagyunk mélyebb koncentrációra, képesek vagyunk összefüggéseiben megérteni és elemezni a helyzeteket, amelyek óriási előnyt jelenthetnek a gyorsan pörgő extrovertáltakkal szemben.
2. Összpontosíts az elért eredményeidre!
Tudom, hogy sokszor csak legyintesz, ha megoldottál valamit, esetleg véghez vittél egy projektek, lezártál egy kampányt. Úgy érzed, hogy ez semmi, ezt bárki meg tudná csinálni, nem nagy dolog az egész.
De ez nem így van. Minden, amit megvalósítasz, minden eredmény, amit elérsz méltó arra, hogy igenis megünnepeld. Legyen bármilyen kicsi, ne legyints rá, ne hagyd figyelmen kívül.
Tudatosítsd magadban, hogy miket értél el, milyen nehézségeket küzdöttél le, mert ez segít erősíteni majd az önbizalmadat is.
Nagyon jó módszer, ha vezetsz egy naplót az elért eredményekről. Írj bele mindent, amit megvalósítottál, nem baj, ha csak aprócska dologról van is szó. Ez segít majd látni a fejlődést, és emlékeztet téged arra, hogy képes vagy eredményeket elérni, és haladsz az utadon.
3. Legyen támogató közeged!
Tudom, hogy milyen nehéz az, amikor a környezeted sem ért meg. Ha szinte te vagy az egyetlen introvertált, akkor bizony kerülhetsz kellemetlen helyzetekbe. Tapasztalatból mondom. Nekem iskolás koromtól vannak emlékeim arra vonatkozóan, hogy milyen mérgező tud lenni, amikor a környezet nem ismeri fel/nem tudja, hogy egy introvertált gyerek másképp viselkedik és reagál bizonyos helyzetekben. Így lettem én túl csendes, túl visszahúzódó, néha még barátságtalan is.
Nem tudom, hogy ma már figyelembe veszik-e az iskolában a személyiségbeli különbségeket, de nekem nagyon sokat segített volna.
Viszont később, az üzleti életben is sokszor találtam magam szembe nehéz helyzetekkel. Itt viszont már volt választásom. Tudtam keresni hozzám hasonló gondolkodású embereket. Nem feltétlenül introvertáltakat kerestem, csupán olyanokat, akiknek nehézséget okozott megmutatni magukat az online térben, kitenni egy fotót önmagukról, esetleg nem akartak hangosan, erőszakosan, tukmálósan kommunikálni és vállalkozni.
Hidd el, hogy vannak ilyen emberek, vannak ilyen közösségek. Ha a fentiek alapján magadra ismertél, akkor ne félj olyan környezetet teremteni, ahol valóban önmagad lehetsz, építkezhetsz a saját erősségeidre és értékeidre, és önazonosan vállalkozhatsz.
Ha úgy érzed, hogy mindebben segítségre van szükséged, akkor gyere és csatlakozz az ÖNMARKETING nyomulás nélkül című online programomhoz!
Csupa olyan vállalkozó, akik nem szeretik a tukmálást, a nyomulást, hanem szeretnének úgy vállalkozni, hogy a saját személyiségükre építenek.
Kattints az alábbi képre és nézd meg a részleteket!