időgazdálkodás vállalkozóként, időmenedzsment, időgazdálkodási tippek, időmenedzsment technikák
Időgazdálkodás

Időgazdálkodás vállalkozóként – Íme néhány bevált tipp!

Read Time:4 Minute, 42 Second

 

Az időgazdálkodás vállalkozóként kulcsfontosságú, hiszen az idő az egyik legértékesebb erőforrásunk.

Sokan azonban úgy érzik, hogy folyamatosan időhiányban szenvednek, nem tudják elvégezni a napi feladatokat, és állandó nyomás alatt dolgoznak.

Van itt egy szempont, amiről nagyon kevesen beszélnek, pedig nagyon fontos. Ez pedig nem más, mint az, hogy az idő menedzselése nem csupán a hatékony feladatvégzésről szól, hanem arról is, hogy hogyan illeszkedik ez a folyamat a személyiségünkhöz.

Mindenkinek más az időkezelési stílusa, és az egyik kulcs a sikeres időgazdálkodáshoz vállalkozóként  az a tudatosság, vagyis hogy megismerd saját magad!

Mutatom, hogy mire figyelj!

 

Miért fontos az önismeret az időgazdálkodásban?

 

Ahhoz, hogy hatékonyan kezeld az idődet, elengedhetetlen, hogy tisztában legyél azzal, milyen típusú személyiség vagy. Az önismeret lehetővé teszi, hogy felismerd azokat az időgazdálkodási módszereket, amelyek a legjobban illenek hozzád.

Nagyon fontos tudomásul venni, hogy nem minden módszer működik mindenkinél egyformán – ami valakinek hatékony, másnak frusztrációt okozhat.

Gondolj bele: egy extrovertált ember, aki könnyen épít kapcsolatokat és élvezi a társasági eseményeket, valószínűleg teljesen másképp osztja be az idejét, mint egy introvertált, aki inkább az elmélyült, csendes munkát kedveli.

 

Az időgazdálkodás és a személyiségtípusok kapcsolata

 

Az időbeosztás hatékonysága szorosan összefügg azzal, hogy mennyire ismered saját munkastílusodat és energiád szintjét a nap folyamán.

Vegyünk néhány példát:

  • Introvertált vállalkozók általában jobban teljesítenek, ha van lehetőségük egyedül dolgozni, és elkerülhetik a hosszú, közösségi eseményekkel teli napokat. Számukra előnyös lehet, ha a napjuk első felében az elmélyült, fókuszált munkára koncentrálnak, amikor az energiaszintjük a legmagasabb.
  • Extrovertált vállalkozók ezzel szemben gyakran kapnak energiát a találkozóktól és másokkal való együttműködéstől. Ők valószínűleg hatékonyabban dolgoznak, ha napjukat beszélgetésekkel, hálózatépítéssel vagy csapatmunkával kezdik, majd a nap későbbi szakaszában térnek át az egyéni munkára.

 

Ezek csak példák. Természetesen tisztában vagyok vele, hogy az emberek nem csak introvertáltak, illetve nem csak extrovertáltak lehetnek. Ez az introvertált-extrovertált skála két szélső pontját bemutató példa. És mivel vannak, akik ambivertáltak, illetve a legtöbb ember valahol ezen a skálán helyezkedik el, még fontosabb, hogy mindenki be tudja azonosítani a saját helyét. Ez fog ugyanis segíteni megtalálni azt, hogy mikor működsz a leghatékonyabban, és később ennek megfelelően tudod alakítani az időbeosztásodat.

 

Hogyan ismerd meg a saját időgazdálkodási stílusodat?

 

Az önismeret folyamata nem egyik napról a másikra történik, de néhány kérdés segíthet abban, hogy tisztábban lásd, mi az, ami neked működik:

  • Mikor vagy a legproduktívabb?
    • Reggelente vagy inkább délután?
    • Melyik napszakban tudsz a leginkább fókuszálni?
  • Mi ad energiát, és mi merít ki?
    • Egy intenzív megbeszélés után feltöltődve érzed magad, vagy inkább fáradtnak?
    • Hogyan hat a munkára a társas kapcsolatok vagy az egyedüllét?
  • Milyen munkakörnyezetben érzed magad a legkomfortosabban?
    • Szükséged van csendre és rendre, hogy a legjobb teljesítményt hozd ki magadból, vagy jobban megy a munka, ha nyüzsgés vesz körül?

 

Ezek a kérdések segítenek felismerni azokat az elemeket, amelyek fontosak ahhoz, hogy személyre szabottan alakítsd ki az időbeosztásodat.

 

Az időgazdálkodás személyiségre szabása vállalkozóként

 

Az időhatékonyság maximalizálása érdekében érdemes olyan technikákat alkalmazni, amelyek összhangban vannak a személyiségeddel.

Néhány gyakorlati tipp, amely segíthet:

  • Blokkosítsd az idődet: ha introvertált vagy, érdemes lehet hosszabb időblokkot szánni az elmélyült munkára, és kevesebb időt fordítani a találkozókra. Az extrovertáltak viszont inkább rövidebb munkablokkokat tervezzenek, és több időt szánjanak a társas interakciókra.

 

  • Prioritás alapú tervezés: fontos, hogy azokat a feladatokat, amelyek a legnagyobb mentális energiát igénylik, akkorra időzítsd, amikor a legfrissebb vagy. Ha tisztában vagy azzal, hogy mikor tudsz a legjobban koncentrálni, hatékonyabban oszthatod be a legnehezebb feladatokat. Ehhez nyugodtan használj egy naplót, amibe 1-2 hétig vezeted, hogy a nap egyes szakaszában hogyan alakul az energiaszinted. Nagyon hasznos információkat olvashatsz ki belőle, amikre építve később hatékonyabb és eredményesebb lehetsz.

 

  • Szünetek és feltöltődés: ne felejtsd el, hogy a pihenés is a hatékony időbeosztás része! Ha introvertált vagy, teremts lehetőséget a napi elvonulásra, ha extrovertált vagy, érdemes lehet beiktatni néhány rövidebb társas szünetet.

 

Az időgazdálkodás vállalkozóként – A siker titka

 

Az időd hatékony kezelése tehát közvetlen hatással van arra, hogy mennyire leszel eredményes vállalkozóként.

Amikor a személyiségednek megfelelő módon osztod be az idődet, nemcsak a hatékonyságod javul, hanem a stressz-szinted is csökken. Egy jól működő időbeosztásban kevésbé érzed magad kimerültnek, és nagyobb eséllyel fogsz fenntartható sikereket elérni a vállalkozásodban.

Saját példámmal is alá tudom támasztani. Én is sokáig figyeltem magam. Azt már talán tudod rólam, hogy én introvertáltként vállalkozom, vagyis engem a túl sok interakció nagyon le tud meríteni. Éppen ezért elkezdtem megfigyelni például megfigyelni azt, hogy egy nap hány konzultációt, coaching ülést tudok jó minőségben megtartani. Korábban előfordult, hogy egy-egy ingyenes konzultációt betettem a coaching ülések utánra, de azt kellett észrevennem, hogy akkor már nem vagyok jó minőségben jelen. Nem akartam, hogy az ügyfelek ezt észrevegyék, azért inkább változtattam.

Ma már azt is tudom, hogy amikor webináriumot tartok, akkor arra a napra már biztosan nem fogadok ügyfelet, mert az szintén nagyon le tudja szívni az energiámat. Annak ellenére, hogy nagyon szeretem, mégis oda kell figyelnem rá, hogy egy délelőtti webinárium után legyen 1-2 órám a feltöltődésre.

 

Tudom, hogy van, aki ezzel pont fordítva van, mert van, akit feltölt, felpörög tőle, és utána olyan motiváltnak érzi magát, hogy megváltaná a világot.

 

Látod, ezért fontos, hogy ismerd meg önmagad. Ezért van az, hogy az időgazdálkodás vállalkozóként kulcsterület, ahol nagyon fontos szerepe van a személyiségednek.

 

Ahogy a honlapom fejlécében is olvashatod: a személyiségeddel dolgozz, ne pedig ellene. Hiszem, hogy így lehetsz igazán sikeres, és így fogsz tudni önazonos vállalkozást építeni!

 

Úgy érzed, hogy nem tudod pontosan milyen a személyiséged?
Sok mindent kipróbáltál már, de valahogy még nem érted el azokat a sikereket, amikre vágysz?

 

Könnyen lehet, hogy nem a megfelelő eszközöket választottad!

 

Írj rám az alábbi elérhetőségen, és segítek megtalálni a hiba forrását!

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük