
8 tévhit a bizonytalanságról
A bizonytalanság gyakori érzés. Nem csak a vállalkozókat érinti, hanem szinte minden korosztályt, és minden élethelyzetet. Annak ellenére, hogy ilyen gyakori probléma, nagyon nehezen értjük meg, hogy mit is jelent, és hogyan tudjuk kezelni.
Business coachként azt is látom, hogy rengeteg tévhit kering az emberek között a bizonytalansággal kapcsolatban. Bízom benne, hogy ha ezeket a tévhiteket átbeszéljük, akkor neked is könnyebb lesz majd megértened, és leküzdened.
Nézzük, hogy melyek ezek a tévhitek!
1.tévhit: A bizonytalanság a gyengeség jele
Sokan úgy gondolják, hogy a bizonytalanság érzése a gyengeség vagy az önbizalomhiány jele. A bizonytalanság azonban normális emberi érzelem, amelyet számos tényező válthat ki. Ilyen lehet például valamilyen múltbeli tapasztalat, jelen helyzetben meglévő stresszfaktor, de még a genetikai tényezőknek is lehet benne szerepük.
Én hiszem, hogy a bizonytalanság nem gyengévé, hanem emberivé tesz.
2.tévhit: A bizonytalanság csak a nőket érinti
A bizonytalanság nem korlátozódik a nőkre. Ugyanúgy érinti a férfiakat is. Különösen olyan területen, mint a testkép, a karrier és a kapcsolatok. A nemi sztereotípiák gyakran fenntartják azt a mítoszt, hogy a férfiaknak nem szabad bizonytalannak érezniük magukat, ami megnehezítheti a férfiak számára, hogy segítséget kérjenek, vagy akár csak elismerjék saját bizonytalanságérzetüket.
3.tévhit: A bizonytalanság csak a fizikai megjelenésről szól
Ez nem így van, hiszen számos területről eredhet. Egyesek bizonytalannak érezhetik magukat az intelligenciájukkal, a képességeikkel, a kapcsolataikkal, az anyagi helyzetükkel vagy a jövőjükkel kapcsolatban. A bizonytalanság eredhet abból is, hogy az élet egy bizonyos területén, például a munkában vagy a párkapcsolatban nem tudnak dominánsak lenni.
4.tévhit: A bizonytalanságot teljesen le lehet győzni
Bár lehet dolgozni a bizonytalanság érzésének csökkentésén, nem valószínű, hogy valaha is teljesen meg lehet szüntetni. A bizonytalanság egy normális emberi érzelem, amely kezelhető és minimalizálható, de nem feltétlenül szüntethető meg. Fontos, hogy megtanuld, hogyan ismerheted fel, és hogyan birkózhatsz meg vele, ahelyett, hogy megpróbálnád teljesen kiküszöbölni.
5.tévhit: Csak az alacsony önbecsüléssel rendelkező emberek bizonytalanok
Az önbecsülés és a bizonytalanság nem ugyanaz a dolog. Egy magas önbecsüléssel rendelkező személy is érezhet bizonytalanságot, de egy alacsony önbecsüléssel rendelkező személy egyáltalán nem biztos, hogy bizonytalan. A bizonytalanság olyan érzés, amely sokkal inkább az önbizalomhiányból vagy a kudarctól való félelemből eredhet, mint az alacsony önértékelés általános érzéséből.
6.tévhit: A bizonytalanság egy választás
A bizonytalanság egyáltalán nem válaszható. Ez egy olyan érzelem, amelyet számos tényező együttesen válthat ki. Az emberek nem választják, hogy bizonytalannak érzik magukat, hanem ez egy természetes reakciójuk egyes helyzetekre. Fontos megérteni, hogy a bizonytalanságot nem lehet közvetlenül irányítani, de nagyon jó lehet kezelni és minimalizálni.
7.tévhit: A bizonytalanságot külső tényezők okozzák
Tény, hogy a külső tényezők hozzájárulhatnak a bizonytalanság érzéséhez. De ez nem jelenti azt, hogy kizárólag csak ezek okozzák. A bizonytalanság belső tényezőkből is eredhet, mint például a benned lévő félelmek. Ne feledd, hogy lehetnek külső és belső okai is annak, hogy bizonytalan vagy. Minél jobban megismered önmagad, minél jobban megérted, hogy a bizonytalanságod honnan ered, annál könnyebben tudod majd kezelni.
8.tévhit: A bizonytalansággal együtt kell élni
Egyáltalán nem értek egyet azzal, hogy a bizonytalansággal együtt kell élni. Nem vagyok híve a „homokba dugom a fejem” módszereknek. Számos módja van annak, hogy kezeld és minimalizáld a bizonytalanság érzését.
A legfontosabb az, amit már korábban is említettem, hogy találd meg a bizonytalanságod forrását. Tudatosítsd, hogy milyen félelmek vannak benned, mik azok, amik gátolnak, akadályoznak abban, hogy elérd a céljaidat.
Vállalkozóként ha bizonytalan vagy, akkor nagyon nehezen tudod képviselni a vállalkozásodat a célcsoportod előtt. Lehet, hogy nem mersz megszólalni, lehet, hogy nem mered megmutatni az arcod, nem mersz kitenni egy posztot, vagy egyáltalán nem mered megosztani a gondolataidat. Pedig tudod, hogy sokaknak segíthetnél vele – hiszen ezért lettél vállalkozó.
A kulcs az önismeret. Kezdd el megismerni önmagad, tudatosítsd a félelmeidet, ismerd fel az erősségeidet, és ezekre alapozd a vállalkozásodat! Ha így teszel, akkor sokkal sikeresebben és önazonosabban fogsz tudni megjelenni a célcsoportod előtt.
Ha segítségre van szükséged az elinduláshoz, akkor kattints az alábbi képre, mert ez az anyag neked szól!

