5+1 networking tipp introvertáltaknak
Networking introvertáltként néha egy rémálomnak tűnik. Tudod, amikor részt kell venned mindenféle hivatalos eseményen, kedvesnek kell lenned, és beszélgetned kell vadidegenekkel a semmiről. Tudom, hogy néha te is a hátad közepére kívánod ezeket az alkalmakat.
Viszont azt is tudod, hogy a networking, vagy ahogy még hívhatjuk a kapcsolatépítés, igenis fontos része a személyes márkaépítésnek, és a vállalkozásod működtetésének egyaránt.
Hogyan lehet feloldani ezt az ellentmondást?
Mit tehetsz, hogy introvertáltként könnyebben menjen a networking?
Hoztam neked 5+1 tippet!
Nálam már bevált, bízom benne, hogy neked is segíteni fog!
Networking introvertáltként – Íme az 5+1 tipp
Nézzük, hogy nekem mi segített korábban, hogy ezekből a helyzetekből a legtöbbet hozzam ki.
A 0.lépés talán az, hogy elfogadd, hogy ez nem könnyű. Nem bántsd magad miatta, hanem azon kezdj el dolgozni, hogy megtaláld a módját, ahogy ez számodra is komfortossá válik.
Ebben segítenek a következő tippek!
1.Tájékozódj előre!
Introvertáltként az egyik legijesztőbb dolog, amikor nem tudod előre, hogy mi fog történni. Éppen ezért azt javaslom, hogy igyekezz a lehető legtöbb információt megtudni az adott rendezvényről, a szervezőkről és magáról a programról is. Azt sem árt kideríteni, hogy ki a célcsoport, hogy lásd, hogy nagyjából milyen összetételű lesz a közönség (többnyire nők/idősebbek/fiatalok/anyukák/felsővezetők/vállalkozók stb.).
Amiért hasznos ez a networking tipp az az, hogy ha már tudod, hogy pontosan hova mész, akkor egy kicsit fel tudsz előre készülni. Meg tudod fogalmazni, hogy hogyan fogsz bemutatkozni, kitalálhatod azt az 1-2 mondatot, amit elmondasz olyankor, amikor valaki váratlanul neked szegezi a kérdést, hogy „És te mivel foglalkozol?”.
Én sem szeretem a rögtönzést, ezért mindig felkészültem, hogy mit mondjak. Ez neked is segíteni fog!
2. Készülj témákkal előre!
Tudom, hogy egyeseknek ez furcsán hangzik, de ők egészen biztosan nem introvertáltak és nem értik a problémát. Én viszont tudom milyen azon stresszelni, hogy vajon mit mondjak, miről beszélgessek a mellettem ülővel. Az időjárás téma előbb-utóbb kimerül.
Éppen ezért szoktam készülni néhány témával, ami kapcsolódik az adott rendezvény tematikájához. Végig szoktam gondolni, hogy van-e az én történetemben olyan, amit megoszthatok, amivel esetleg kapcsolódhatok a másikhoz. Vagy az is jó megoldás, hogy ha végiggondolod, hogy van-e bármilyen aktuális hír, ami sokakat érint, és abból felkészülsz.
3. Inkább te kérdezz!
Ahogy az előbb is említettem én nem nagyon szeretem, ha nekem szegeznek kérdéseket. Főleg azért, mert akkor mindenki rám figyel, és aggódni fogok, hogy vajon nem mondok-e valami butaságot.
Éppen ezért gyakran alkalmazom azt, hogy inkább én kérdezek másoktól. Mert így a fókusz gyorsan átkerül rólam rájuk. És máris támaszkodhatok az egyik legnagyobb introvertált erősségemre az aktív hallgatásra. És persze az empátiára. Így sokkal könnyebb kapcsolódni a másik félhez.
4. Szólítsd meg azt, aki egyedül van!
Nagyon nehéz egy társaságba becsatlakozni. Már előre frusztrál, hogy ők már jól beszélgetnek, és már záporoznak is bennem a gondolatok, hogy biztos ők már régóta jóban vannak, sok közös témájuk van, és ha odaállok melléjük, akkor nem fogják érteni, hogy mit keresek ott.
Éppen ezért amikor elveszettnek érzem magam, akkor mindig egy olyan emberhez szoktam odamenni, aki egyedül álldogál. Az esetek többségében kiderül, hogy nagyon hálás érte az illető, mert ugyanolyan belső gátakkal van tele, mint én.
5. Ne telefonozz!
Tudom, hogy a legkönnyebb az lenne, ha simán elővennéd a telefonodat, belemélyülnél, és úgy tennél, mintha nagyon fontos elintéznivalód lenne. Milyen egyszerű is lenne, nem igaz?
Viszont ha már egyszer rávetted magad, hogy elmentél, akkor óriási hiba és időpazarlás lenne ilyennel foglalkozni.
Helyette fogadd meg magadnak, hogy nem bújsz el a telefonod mögé, hanem a fenti tippeket kipróbálva valós kapcsolatokat próbálsz építeni. Ha elbizonytalanodsz, akkor mindig idézd vel a víziódat, a missziódat, a miértedet, hogy emlékeztesd magad arra, hogy mit és miért csinálsz. Ez sok esetben ad egy kis plusz önbizalmat
5+1. Ápold a kapcsolatokat!
Megismerkedtél néhány emberrel? Sikerült kapcsolatot építened?
Ne hagyd, hogy elvesszenek ezek a kapcsolatok. A rendezvény után is ápold ezeket.
Nyugodtan írj egy pár sort az újonnan megismert embereknek:
- írd meg, hogy mennyire örülsz, hogy találkoztatok
- kérdezd meg, hogy hasznosnak találta-e a rendezvényt
- tudakold meg, hogy mi volt az, ami őt legjobban megfogta
- kérdezd meg, hogy van-e bármi, amit a rendezvény hatására megfogadott, és szeretne-e később erről még beszélgetni
A kapcsolat ápolása legalább olyan fontos, mint a megszerzése. Ne hagyd hát, hogy elvesszenek!
Bízom benne, hogy ez a néhány networking tipp hasznos volt a számodra, és a következő rendezvényen már te is magabiztosabban veszel részt!